Czym się sugerować, wybierając szampon?

Drogeryjne i apteczne półki wprost uginają się pod ciężarem różnego typu szamponów w kolorowych, przyciągających wzrok opakowaniach i w różnych cenach. Niełatwo więc wybrać taki, który nie tylko pięknie pachnie i jest atrakcyjnie opakowany, ale tez w właściwy sposób zadba o nasze włosy. Producenci prześcigają się obietnicach, że to właśnie ich produkt zapewni, że włosy będą gęste, lśniące, mocne, nie będą się plątać czy łamać, a swą długość będą podwajać niemalże z prędkością światła. Jak nie zwariować, nie wydać niepotrzebnie pieniędzy, a jednocześnie stać się posiadaczem (a zwłaszcza posiadaczką)budzącej podziw czupryny?

Przede wszystkim należy dokładnie określić, jakie typu włosy posiadamy. Inny kosmetyk będzie nam potrzebny, gdy włosy są suche, matowe, zniszczone zabiegami fryzjerskimi i codzienną stylizacją, inny w przypadku włosów wymagających częstego mycia z powodu nadmiernego przetłuszczania się, jeszcze inny, gdy walczymy z łupieżem. Bywa też i tak, że włosy u nasady nadmiernie się przetłuszczają, a końcówki są suche i łamliwe. Warto tez pamiętać, że istnieją specjalne szampony dla włosów nadmiernie wypadających czy szampony pozwalające na odświeżenie koloru farbowanej czupryny, bądź na usunięcie niechcianych lokatorów (np. w przypadku wszawicy, pojawiającej się wcale nierzadko u dzieci). Latem chętniej kupowane są szampony zawierające filtr przeciwsłoneczny, który ochroni włosy przed płowieniem czy blaknięciem koloru, są także preparaty nazywane „suchymi szamponami” pozwalające na błyskawiczne odświeżenie włosów bez konieczności ich mycia.

Są również szampony przeznaczone specjalnie dla grup wiekowych: dla dzieci będą to produkty nie powodujące łzawienia albo typu 2 w 1 (czyli mogące służyć do pielęgnacji włosów i całego ciała jednocześnie), a dla osób dojrzałych-szampony przeciwdziałające „starzeniu się” włosów.
Warto zatem przez chwilę się zastanowić, czym obdarzyła nas natura, bądź jakie mamy kłopoty z włosami, ponieważ włosy potraktowane źle dobranym szamponem mogą sprawiać dodatkowe problemy.

Najmniej problemów sprawiają włosy normalne, które są mięciutkie, lśniące, elastyczne, długo pozostają świeże i dobrze poddają się zabiegowi układania fryzury. Do codziennej pielęgnacji wystarczy im szampon przeznaczony do włosów normalnych, a od czasu do czasu-zastosowanie odżywki czy balsamu.

Włosy suche są często barwnie określane, że wyglądają jak siano: suche, łamliwe, sztywne, trudno je ułożyć. W tej sytuacji należy kupić szampon przeznaczony do włosów suchych, pamiętać o korzystaniu z dobroczynnej właściwości odpowiednich odżywek i starać się jak najrzadziej modelować włosy z użyciem suszarki, prostownicy czy lokówki.

Włosy tłuste/przetłuszczające się wymagają delikatnego traktowania szamponem przeznaczonym specjalnie dla nich, suszenia bez pomocy suszarki i zakupu naprawdę dobrego jakościowo produktu (zawarte w tego typu szamponach składniki chemiczne stwarzają ryzyko silnego podrażnienia skóry głowy).

Related Articles

0 Comment