porost włosów

Dlaczego preparaty na porost włosów nie działają?

Dziś można kupić w każdym sklepie lub aptece kilkadziesiąt różnych preparatów, które rzekomo mają przyspieszać wzrost włosów. Jeśli którykolwiek z nich działa, to tylko w ściśle określonych okolicznościach, ale i to niechętnie. Dlaczego tak jest? Czyżby lek na porost włosów był nowym kamieniem filozoficznym?

Jak rosną włosy?

Włosy są wytwarzane przez skórę głowy. Budowane są z dość specyficznych białek, które dodatkowo układane są w niezwykle skomplikowaną strukturę. Strefa wzrostu włosa znajduje się u nasady, tuż przy jego cebulce – to tam zachodzą wszystkie procesy, dzięki którym włos może rosnąć szybciej i być dłuższy. Już parę milimetrów nad skórą głowy włos jest zupełnie martwy: nie rośnie, nie jest odżywiany, może się tylko uszkadzać. Preparaty na porost włosów zwykle mają działać rzekomo poprzez odżywienie komórek włosa. To podwójny błąd: po pierwsze włos nie ma typowej budowy komórkowej, ale składa się w dużej mierze z materiału bezpostaciowego, a po drugie nawet jego komórki są martwe.

Lek na wszystko

Powodem, dla którego ktoś ma cienkie włosy albo w ogóle nie chcą one rosnąć, może być stres, niedożywienie, choroba skórna, może też być to objaw zaburzeń hormonalnych i nie tylko. A tu nagle producent jakiegoś środka na porost włosów mówi, że jego preparat zawiera substancję działającą na wszystkie te przyczyny. To oczywista niemożliwość, żeby nie powiedzieć, że wręcz kłamstwo. Nie ma, i nie może być, żadnej substancji, która działałaby we wszystkich przypadkach.

Dowiedz się jaki wpływ ma menopauza na wypadanie włosów u kobiet.

Jest jednak pewna kategoria produktów, które się na tym tle w pewien sposób wyróżniają. Chodzi o posypki z nanowłókien, dzięki którym cienkie włosy nabierają objętość i można natychmiast uzupełnić przerzedzoną fryzurę. W tym jednak też nie ma magii – po prostu tego rodzaju metody nie leczą łysienia, tylko wykorzystują ładunek elektrostatyczny, aby mikrowłókna z białek „doczepić” do struktury włosa od zewnątrz. I w mgnieniu oka cienkie włosy przestają być problemem, a objawy łysienia stają się mniej widoczne – w tym przypadku jednak nikt nie mówi, że stosuje się lek. nie: to sposób na zwalczenie wady kosmetycznej, a ewentualnym leczeniem przyczyn osłabienia włosów należy się zająć niezależnie.

Related Articles

0 Comment

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *