preparaty na wypadanie włosów

Łuszczyca a włosy

Jedną z mniej popularnych przyczyn wypadających włosów w każdej grupie wiekowej jest łuszczyca. Jest to choroba bardzo powszechna, dotykająca nawet kilka procent społeczeństwa, mimo to jednak wiedza ludzi o tym schorzeniu jest wciąż niewystarczająca. Osoby dotknięte łuszczycą muszą zmagać się nie tylko z problemami estetycznymi, ale też spadkiem samooceny i poczucia własnej wartości, wstydem i strachem przed odrzuceniem. Także metody walki z przerzedzeniem fryzury są ograniczone. Preparaty na wypadanie włosów nie zawsze mogą być stosowane u chorych, a wręcz zaostrzają wykwity.

Przyczyny łuszczycy nie są do końca wyjaśnione. Uważa się, że główną rolę w patogenezie odgrywają czynniki autoimmunologiczne i genetyczne. Dochodzi do zbyt szybkiego złuszczania się naskórka na niemal całym ciele, również owłosionej skórze głowy.

Nie ma określonego wieku, w którym pojawiają się pierwsze objawy. Na początku obserwowane są drobne grudki na zapalnym podłożu, stopniowo powiększające swój obszar i pokrywające się srebrzystą łuską. Szczególnie predysponowanymi do pojawiania się zmian miejscami są łokcie, kolana, plecy (zwłaszcza lędźwiowy odcinek) oraz owłosiona skóra głowy. We włosach widoczne są najczęściej zlewne ogniska drobnopłatowego złuszczania. Wypadające włosy to nie reguła – nie wszyscy pacjenci się na nie skarżą, jednak większość narzeka na osłabienie włókien włosowych i problemy z ich pielęgnacją. Duże ognisko nazywamy blaszką łuszczycową. Po jakimś czasie ulegają one wygaszeniu i znikają.

Choroba ma charakter nawrotowy. Czynnikami, które uznawane są za induktory takich ataków, są stres, infekcje, suchość skóry czy niektóre leki. Łuszczyca nie jest zaraźliwa.

Różny może być stopień nasilenia objawów. W ciężkich przypadkach zmiany dotykają również paznokci czy stawów, prowadząc nawet do zniekształceń.

Łuszczyce diagnozuje lekarz dermatolog na podstawie charakterystycznych zmian skórnych. Leczenie jest niestety długotrwałe i nie eliminuje choroby na stałe. Jest wiele możliwości terapeutycznych. Na zmiany działa się miejscowo, za pomocą środków keratolitycznch i glikokortykosteroidów, a także ogólnoustrojowo. Podstawą leczenia są leki immunosupresyjne, stosuje się także retinoidy i fototerapię. Skutecznym, lecz drogim rozwiązaniem są leki biologiczne.

Odpowiednia dbałość o włosy musi stać się rutyną dla chorego na łuszczycę. Niestety, trzeba zwracać dużą uwagę na delikatność. Nie powinno się stosować żadnych zabiegów narażających włosy na urazy mechaniczne, również podczas czesania czy upinania ich nie nadwyrężać. Kosmetyki należy dobierać indywidualnie, a wszelkie preparaty na wypadanie włosów najlepiej konsultować z lekarzem. W profilaktyce łuszczycy niezwykle ważne jest unikanie sytuacji mogących wywoływać nawroty, czyli dużego stresu, chorób infekcyjnych czy przesuszania się skóry.

Przeczytaj również: Maseczki na porost włosów, by dowiedzieć się więcej o różnych możliwościach pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Related Articles

0 Comment

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *