wypadanie włosów u kobiet

Menopauza a wypadanie włosów u kobiet

Łysienie, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie dotyczy jedynie mężczyzn w średnim wieku. Wypadanie włosów u kobiet również jest częstym problemem i może mieć wiele przyczyn. Istotną role pełnią niewątpliwie czynniki genetyczne, styl życia i poziom stresu. Zdarza się, że łysienie jest objawem choroby atakującej organizm lub zaburzeń hormonalnych.

Jedno jest pewne – trzeba szukać przyczyny i rozwiązania tego problemu, bo większość z tych stanów jest odwracalna. Stwierdzenie “wypadają mi włosy” nie musi więc wiązać się z rezygnacją i strachem. Niekiedy jest naturalnym zjawiskiem, któremu można zaradzić. Przykładem jest okres pokwitania, czyli menopauza.

Jej początek to średnio 45-55 rok życia. W ciele kobiety zachodzą wtedy duże zmiany, zwłaszcza na poziomie hormonalnym. Obniża się poziom kobiecych hormonów – estrogenów. Oprócz klasycznych uderzeń gorąca, zmian nastroju czy problemów z koncentracją, ma to wpływ na skórę i przydatki. Naskórek ulega ścieńczeniu, zmarszczki stają się bardziej widoczne, następuje wyraźna utrata elastyczności. Włosy z kolei, oprócz siwienia, wykazują tendencję do łamliwości i tracą naturalny blask. Ochronne działanie estrogenów ulega osłabieniu, przez co włosy narażone są na szkodliwe działanie innych hormonów – androgenów. Skutkiem ich działania jest zmniejszenie ukrwienia i odżywienia włosów i skrócenie ich cyklu życiowego.

Jak sobie radzić, gdy wypadają mi włosy? To pytanie zadaje sobie większość kobiet w tym burzliwym okresie. Najlepiej zacząć od absolutnej podstawy, czyli zdrowego stylu życia. Dużo może dać ograniczenie stresu, gdyż na wypadanie włosów u kobiet mają wpływ nie tylko geny i hormony. Drugi punkt to dieta. Piękne włosy są możliwe do zachowania przy odpowiednim ich odżywieniu. Ważne, by uwzględniać w diecie takie składniki, jak cynk, selen, miedź, witaminy A,C i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe – od nich w dużej mierze zależy kondycja naszej fryzury.

Nieodzowna jest także właściwa pielęgnacja włosów. Wymagają one trochę czasu i starań. Nie należy forsować ich i narażać na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Agresywne zabiegi kosmetyczne, tanie farby, zbyt mocne suszarki, lokówki czy prostownice muszą iść w odstawkę.

Polecamy również artykuł pt. Łuszczyca a włosy, by dowiedzieć się więcej o tej przykrej dolegliwości.

Gdy zauważamy u siebie objawy łysienia, warto zgłosić się do lekarza. Najczęstszą jego przyczyną jest, tak często spotykane u mężczyzn, łysienie androgenowe, które na szczęście można leczyć. Wykorzystuje się w tym celu hormonalną terapię zastępczą (HTZ) – krótko mówiąc – tabletki antykoncepcyjne. Pozwalają one na utrzymanie równowagi hormonalnej i wyeliminowanie symptomów przekwitania.

Popularne są także różne zabiegi, mające za zadanie wzmocnić włosy. Za pomocą mikronakłuwania pobudza się krążenie krwi w obrębie skóry głowy i dostarcza składniki odżywcze bezpośrednio w miejsce ich wchłaniania. Dostępne są szampony, odżywki i olejki, które mają dawać podobny efekt. Niektóre kobiety preferują po prostu ukrywanie przerzedzonych włosów. W użyciu są pasemka naturalne i syntetyczne, a także posypki z nanowłókien keratynowych. Nakłada się je na włosy i rozczesuje, uzyskując efekt zagęszczenia.

Related Articles

0 Comment

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *