wypadanie włosów

Wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy

Właściwe poziomy hormonów tarczycy nie wpływają w żaden sposób na włosy i postępowanie procesu łysienia. Jednak zarówno zwiększona ilość hormonów, jak i ich niski poziom, może spowodować zmiany we włosach oraz być przyczyną ich wypadania. Z nadmiarem hormonów mamy do czynienia w sytuacji, gdy chorujemy na nadczynność tarczycy. Natomiast obniżony poziom hormonów ma miejsce przy niedoczynności tarczycy. Odpowiednie działanie tarczycy oraz wytwarzanie przez nią ma bardzo duże znaczenia dla właściwego działania całego organizmu.

Jakie hormony produkuje tarczyca?

Tarczyca jest gruczołem tarczowym, wytwarzającym dwa typy hormonów: tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Odpowiednim hormonem, który ma wpływ na wszystkie komórki w organizmie jest trójjodotyronina. Hormony tarczycy mają bardzo istotny wpływ na regulowanie szybkości przemiany materii, to znaczy tempo spalania rozmaitych substancji oraz produkowanie innych, na przenoszenie wody oraz różnych pierwiastków, przemiany tłuszczów oraz cholesterolu. W czasie wzrostu oraz rozwoju służą one regulacji wzrostu tkanek, stymulują dojrzewanie centralnego układu nerwowego oraz układu kostnego.

Istotne dla całego organizmu

Właściwe działanie tarczycy oraz wydzielanie przez nią hormonów ma bardzo duży wpływ na sprawne działanie całego organizmu. Z tego powodu tarczyca znajduje się pod bardzo uważną kontrolą przysadki mózgowej. Gruczoł tarczowy nie może wytwarzać hormonów do momentu aż przysadka mózgowa nie wydzieli hormonu tyreotropowego, czyli TSH. Produkowany jest ten hormon przy niskich stężeniach trójjodotyroniny. Stymuluje tarczycę do wytwarzania oraz uwalniania do krwi hormonów, co zwiększa ich stężenie.

Wysokie stężenie hormonów tarczycy

Wysokie stężenie hormonów tarczycy zatrzymuje wytwarzanie hormonu tyreotropowego, czyli TSH przez przysadkę. To powoduje, że zostaje również zahamowana produkcja hormonów w tarczycy. Cały ten mechanizm nazywa się ujemnym sprzężeniem zwrotnym i pełni bardzo ważną funkcję w diagnostyce chorób tarczycy: niedoczynności i nadczynności.

Niedoczynność tarczycy-przyczyny i objawy

Niedoczynność tarczycy jest zespołem objawów spowodowanych niedoborem hormonów tarczycy. Do najczęściej spotykanych powodów zachorowania na niedoczynność można zaliczyć zapalenie tarczycy, czyli chorobę Hashimoto, nieprawidłowe leczenie nadczynności tarczycy lekami przeciwtarczycowymi, oraz operacje chirurgiczne na tarczycy. Najważniejsze objawy niedoczynności tarczycy to: łatwe męczenie się, spowolnienie, zwiększenie się masy ciała, osłabienie siły mięśniowej, skurcze oraz bóle mięśni, zaparcia, wzdęcia, brak apetytu i zmiany skórne.

Niedoczynność tarczycy-wpływ choroby na skórę

Skóra przy niedoczynności tarczycy wygląda bardzo charakterystycznie. Jest chłodna, szorstka, blado-żółta, sucha. Łatwo się łuszczy. Można jeszcze zaobserwować obrzęk tkanki podskórnej, w szczególności twarzy i powiek. Włosy też wyglądają bardzo charakterystycznie. Stają się suche, szorstkie, łamliwe oraz mają bardzo dużą skłonność do nadmiernego wypadania. Czasami można u niektórych pacjentów również zauważyć utratę włosów na 1/3 zewnętrznej części brwi.

Przyczyna wypadania włosów

Niedobór hormonów tarczycowych powoduje obniżenie szybkości przemian metabolicznych we wszystkich komórkach organizmu. Spowolnione zostają również przemiany w komórkach włosa. Sprawia to, że większa, niż zazwyczaj ilość włosów na głowie idzie w stan spoczynku, czyli w fazę telogenu. Na tym etapie mieszki włosowe stopniowo zanikają i systematycznie wypadają. Na stan włosów wpływa również obrzęk tkanki podskórnej, który jest przyczyną gorszego odżywienia włosa.

Początek wypadania włosów

Przy niedoczynności tarczycy włosy zaczynają wypadać około 2-4 miesiące od rozpoczęcia się choroby. Zazwyczaj wypadanie włosów jest powodem wybrania się do lekarza. Przez pierwszy miesiąc zazwyczaj ignorujemy ten fakt. Utrata włosów zaczyna się zmniejszać, gdy podejmiemy właściwe leczenie. Jednak dla osób w trakcie terapii  polecam puder Dr Hair, który natychmiastowo zagęści przerzedzone włosy. Jest trwały i niewidoczny dla osób postronnych.

Related Articles

0 Comment